Bra kunskap är grunden för att kunna jaga på ett riktigt sätt och med hjälp av det här lättanvända frågesystemet kan du testa dig själv när det gäller jakt, viltvård.
Testa dina jaktkunskaper med en gång
 
 

Jaktledarutbildning

Jaktledarutbildning hos Jägarnas Riksförbund

Kursen för jaktledare genomförs på en eller två dagar, beroende på kursledarens upplägg. Kursen innefattar teoretiska genomgångar med diskussioner och gruppövningar, samt uppmaningar om praktiska övningar med det egna jaktlaget.
Utbildningen är godkänd av bland andra Sveaskog, som har utbildningskrav på alla jaktledare på av dem utarrenderade jaktmarker.
Efter genomgången utbilding får eleven ett diplom.

Kursavgiften är 750 kronor inklusive kursmaterial.

Utbildningen omfattar följande:
• Jaktledarens ansvar och uppgifter • Planering av jakt
• Jaktlagstiftningen • Etik, moral och attityder
• Säkerhetsarbeten • Vapen och skytte

Har ni några frågor är ni välkomna att kontakta Sivert Borup på tel: 08-550 198 98 eller via mail på sivert.borup@jrf-lj.org.
 

Kontaktpersoner för respektive län:

Län

Utbildare

Kontakt

E-post

Norrbotten Stig Engman 070-687 36 78 stig.engman@jrf-lj.org
Norrbotten Rolf Frimodig 070-546 02 75 farro@telia.com
Västerbotten Börje Berggren 070-296 17 90 kabobe@hotmail.com
Västerbotten Karl-Erik Nygren 070-630 91 75 kalle_nygren@telia.com
Jämtland Ulf Müller 070-679 02 29 hotellhammarstrand@telia.com
Jämtland Kent Henriksson 070-682 86 79 kenthenriksson46@hotmail.com
Jämtland Bengt Bixo 070-329 14 68 bengt.bixo@telia.com
Jämtland Bengt Berglund 070-347 10 13 bb42@live.com
V-Norrland Alrik Norlin 070-375 63 97  
V-Norrland Håkan Johansson 070-534 98 53 hj91477@hotmail.com
Gävleborg Kasper Eklöf 070-637 55 56 hemi_55@hotmail.com
Halland Jan Norrman 070-415 27 59 jan.norrman@brevet.nu
Halland Håkan Johansson 070-844 17 40 haj14@live.se
Dalarna Bengt Larsson 070-219 06 93 bengt.larsson@jrf20.se
Örebro Michael Eriksson 070-924 71 65 erm_trefuror@hotmail.com
Örebro Bengt Rönnqvist 070-630 83 44 bengt.ronnqvist@swipnet.se
Uppsala Ulf Lindström 070-519 91 12 uffe@ulim.se
Uppsala Johnny Wikström 070-535 04 73  
Uppsala Folke Edin 070-759 77 97  
Uppsala Torsten Berglund 070-863 36 85 torstenberglund@yahoo.se
Stockholm Gunnar Carlborg 070-571 72 28 gunnarcarlborg@hotmail.com
Stockholm Stefan Hansen 070-560 87 00 lsj.hansen@live.se
Södermanland Henry Skeppstedt 070-665 24 16 henry.skepparn@telia.com
Södermanland Mats Thorell 070-883 82 58 mats.thorell@bahnhof.se
Östergötland Peder Grankvist 073-046 64 20 carlgustav3000@hotmail.com
Östergötland Jarl Karlsson 070-546 17 47  jarlkarlsson1@gmail.com
Jönköping Bertil Gustafsson 070-404 32 45 bertil@bodafors.nu
Kalmar Björn Granath 070-654 00 34 oik49@yahoo.se
Kalmar Göthe Jonsson 070-314 98 10 jonsson24028@telia.com
Kalmar Fredrik Granath 070-260 00 27 kryckan03@hotmail.com
Kalmar Åke Ståhl 073-045 14 66  
Värmland Katarina Vidfeldt 070-551 46 78 vidfeldt.sunne@telia.com
V Götaland Mikael Olsson 073-977 81 26 jagaremicke@hotmail.com
V Götaland Andreas Andersson 070-917 06 36 jaeger137@gmail.com
V Götaland Rositha Jaeger 070-975 23 23 jaeger137@gmail.com
V Götaland Bo Johansson 070-665 20 71 bosse@cafekvarnen.se
Blekinge Nils-Birger Andersson 070-963 04 05 benny-nils@hotmail.com
Blekinge Christer Olsson 0454-5747 69  
Skåne Sven-Olof Sandberg 070-954 28 90 sos.j@home.se
       
       
       
       
Jägarnas Riksförbund, Saltsjögatan 15, 151 71 Södertälje | Telefon: 08-550 107 81 | Fax 08-550 651 77 | E-post: jrf@jrf-lj.org
Följ oss på:    Bloggen    Facebook