|
Bengt Bixo i förbundsstyrelsen
Kritiken mot förbundet för samgåendet med fem övriga organisationer i rovdjursfrågan var mycket kompakt från många håll och något distrikt hade i brev till förbundet krävt att styrelsen skulle ställa sina platser till förfogande vid årets stämma.
Bengt Bixo hade förberett sig med ett brev som han föredrog vid ett förmöte, dagen innan stämman öppnades.
Verkan av detta brev blev att kravet om avsättandet av styrelsen drogs tillbaka och sannolikt förkortade det stämman med åtskilliga timmar.
I brevet tog Bengt upp problemet med att de som väljs in i förbundsstyrelsen sitter alldeles för länge. Det måste bli en rotation på posterna, nya idéer måste till och flera måste få chansen. Man får inte låta uppdragen bli livsvariga som i Vattikanstaten.
Distriktets ombud gjorde ett gott arbete och innan stämman blåstes av var Bengt Bixo invald som ordinarie styrelseledamot.
Det innebär att vi har en ordinarie ledamot och en suppleant som är Kent Henriksson.
|