Vildsvinskurs för kvinnor. Den 10 april startade en vildsvinskurs för kvinnor i Malmbäck. Evert Gustavsson var kursledare och sju kvinnor hade anmält sig till kursen.
Kursen inleddes med två kvällar teori varvat med filmvisning. En kväll var deltagarna hos vapenhandlaren i Malmbäck. Där fick de info. om kalibrar och ammunition samt om olika riktmedel.
Gunilla Allansson, Annika Johansson, Helen Carlsson, Ulrika Abrahamsson och Maria Bodenge.
Fjärde kvällen begav sig deltagarna ut i naturen. De åkte till Erlandstorp, där de fick se hur det såg ut när vildsvinen bökat upp markerna. Därefter åkte tjejerna vidare till en åtelplats.
Ola Rehn instruerar Margareta.
Två söndagar var kursdeltagarna på skjutbanan för att träna skytte. Som skjuttränare var Ola Rehn inlånad. Kvinnorna tränade både på löpande och stillastående djur. De fick även pröva att skjuta med slugs. Ola hade även med sin skjutkäpp som alla fick pröva om de ville. De festa tycke tyckte att det kändes stadigt att skjuta med käpp.
Gunilla Allansson, Margareta Brunflo och Ulrika Abrahamsson fikar i solen.
Kursen har lett till att till att flera av kvinnorna kommer att träffas på skjutbanan, bl.a. kommer en kväll att vara avsedd för bara kvinnor.