Save the date för harjakt med drivande hund

Medlemsinformation
2026-09-17

Har- och rävjakt med drivande hund – två nya jaktdagar! 

Intresset för vår harjakt blev stort – därför fortsätter vi! Tillsammans med Patrik Bunge-Meyer från Djursholms Jakt AB arrangerar vi nu två fartfyllda dagar med har- och rävjakt med beagle och stövare.

Förra vintern genomfördes harjakten som planerat den 15 februari. Det blev en riktigt lyckad dag i markerna med flera fina djurobservationer – räv, älg, rådjur och inte minst hare. Den bitande kylan gjorde dagen tuff för hundarna, men de kämpade på fantastiskt bra. Totalt fälldes sex harar, och den sista påskjutna haren bjöd dessutom på en rejäl dos dramatik. Kylan och vinden hade åtminstone en fördel – myggen höll sig borta! Nu satsar vi på två nya jaktdagar och hoppas på minst lika fina upplevelser i markerna.

När?
Söndagen den 13 december 2026 och söndagen den 14 februari 2027. Två separata jakttillfällen – du kan anmäla dig till ett eller båda.

Vill du delta?
Intresset var mycket stort förra gången. Trots att vi tog emot 22 jägare fick vi tacka nej till ett antal anmälningar. De som inte fick plats förra gången kommer därför att ha förtur. En särskild inbjudan med jakt-PM skickas ut via e-post och anslås på JRF hemsida så snart vi har hunnit inventera markerna, troligen i slutet av oktober. Därefter gäller först till kvarn. Så håll utkik – platserna kan gå åt snabbt!

Var?
Jakten kommer att bedrivas på olika marker i området kring Uppsala, Gottröra och Sörmland:

Halmbyboda Gård, Halmbyboda 30, 741 77 Uppsala

Funbo Prästgård, Funbo Prästgård 18, 741 77 Uppsala

Hageby Gård, Vängsjöbergsvägen, 762 95 Gottröra

Malms Gård, Malms Gård 53, 642 98 Bettna

Markerna ligger ungefär en timmes bilresa från centrala Stockholm, med Malms Gård cirka en och en halv timme bort. Exakt mark och upplägg för respektive jaktdag meddelas i jakt-PM.

Vad kostar det?
Som medlem i JRF Avdelning Stockholm och Roslagen får du möjlighet att delta till ett kraftigt subventionerat medlemspris, 300 kronor per jakttillfälle (inga fällavgifter).

Vi hoppas på två riktigt fina jaktdagar med klingande hundskall, spännande drev och trevlig gemenskap i markerna.