Bra gjort men nästa gång ska vi vara med!

2024-11-08

Att regeringen nu lägger ner renmarksutredningen är mycket goda nyheter för alla som tycker om att vistas i fjällvärlden, inte bara oss jägare. Och för att omstarten inte ska hamna lika snett, så bör vi från Jägarnas Riksförbund vara med och bidra. Vi hjälper gärna till. Läs mer om regeringens beslut här.

Externa länkar
Kategorier

Relaterade nyheter och artiklar

Jakt 27 feb, 2026
Obstruktion stoppar lodjursjakten!

Jägarnas Riksförbund tar sent på fredagseftermiddagen emot nyheten att Kammarrätten i Sundsvall har inhiberat besluten om lodjursjakt i Dalarna, Västra Götaland, Kalmar, Kronoberg, Värmland, Örebro, Östergötland, Västmanland, Stockholm och Uppsala. Detta efter överklaganden från Naturskyddsföreningen på ett sätt som är ren obstruktion.

Jakt 23 jan, 2026
JRF:s drabbade distrikt ryter till

Vi tar emot beslutet att kammarrätten i Sundsvall bifaller de överklaganden som lämnas in med bestörtning. Ännu en gång har några organisationer, vars medlemmar över huvud taget inte berörs av vargen och därmed inte heller behöver ta ansvar för sina handlingar, lyckats obstruera och förhindra de demokratiskt fattade besluten. Att en svensk domstol ifrågasätter de expertutlåtanden och rapporter som ligger till grund för regeringens och Naturvårdsverkets förvaltning är häpnadsväckande och åsidosätter grunden för vargförvaltningen, att den ska bygga på kunskap och fakta.

Jakt 07 maj, 2025
Den påstådda illegala vargjakten

Sedan några år tillbaka påstår Grimsöforskarna att ett stort antal vargar skjuts illegalt varje år. Det har kommit att prägla såväl debatten som myndighetsbesluten. JRF har granskat forskningen och kan nu visa att de vetenskapliga undersökningarna som påståendet bygger på vilar på dålig grund och att det finns många andra alternativ som forskarna inte tagit tillräcklig hänsyn till. I filmen förklarar vi varför de inte borde föra fram sina påståenden då dessa saknar gedigen vetenskaplig grund.