Regeringens förslag till ny vapenlag – ett steg framåt för JRF och svenska jägare

2026-02-17

Jägarnas Riksförbund välkomnar regeringens proposition om en ny vapenlag. Förslaget innebär flera betydande förbättringar för Sveriges jägare och är ett tydligt svar på de synpunkter och den oro som JRF har framfört sedan remissförslaget presenterades.

Vi ser mycket positivt på att regeringen föreslår en utökad vapengarderob till upp till tio vapen utan krav på särskild motivering. Det är i linje med vad JRF länge har efterfrågat. Förändringen förenklar regelverket för seriösa och laglydiga jägare och minskar administrativa bördor som i dag upplevs som onödiga och tidskrävande.

En annan viktig del av förslaget är mer flexibla förvaringsregler samt ett förenklat införselförfarande inom EU. Det underlättar både förvaring i landet och internationella transporter av jaktvapen. Det är ett välkommet steg som förenklar vardagen för jägare utan att göra avkall på säkerheten.

Vi är särskilt positiva till att regeringen har tagit vår oro på allvar när det gäller jägare som har vapentillstånd men saknar jägarexamen. Denna grupp har under lång tid hamnat i ett rättsligt och praktiskt limbo när de velat skaffa ett nytt jaktvapen. Att frågan nu ska utredas är ett viktigt erkännande av denna grupps situation och rättigheter. Det är också ett tydligt resultat av det påverkansarbete som JRF bedrivit och vårt mål är att skapa lika möjligheter inom den utökade vapengarderoben.

Sammanfattningsvis ser JRF regeringens lagförslag som ett väl avvägt och positivt steg mot ett modernare och mer funktionellt vapenregelverk. Förslaget kombinerar förenklingar för laglydiga vapenägare med fortsatt fokus på att bekämpa illegal vapenhantering.

Jägarnas Riksförbund kommer att fortsätta arbeta för att den nya lagen utformas så att den blir tydlig, rättssäker och praktiskt fungerande för alla Sveriges jägare – oavsett om de är nyexaminerade eller har många års jakt­erfarenhet.

Regeringens besked om en utökad vapengarderob och en kommande utredning kring jägarna som hamnat i limbo är ett tydligt resultat av det målmedvetna påverkansarbete som jägarorganisationerna, däribland JRF, har bedrivit under lång tid. I de förhandlingar som nu lett fram till förslaget är det jägarkåren som har vunnit mest.

Detta är också ett konkret svar på en fråga vi ofta får: varför ska man vara medlem i en jägarorganisation? Därför att det är genom ett organiserat och uthålligt arbete som jägares rättigheter försvaras och utvecklas. Den här processen visar att engagemang och medlemskap gör skillnad.

Läs även här: https://www.jaktojagare.se/kategorier/nyheter/regeringen-foreslar-ny-vapenlag-lattnader-for-jagare-och-sportskyttar/

Kategorier

Relaterade nyheter och artiklar

Förbundsuttalande 03 aug, 2026
Från referensvärde till verklighet – nu krävs en fungerande vargförvaltning

Jägarnas Riksförbund säger konsekvent nej till frilevande varg. Mot bakgrund av det är alltså beskedet att referensvärdet ska rapporteras till 220 vargar i stället för det tidigare målet om 170 vargar ett besked som för oss längre från målet. Den sifferexercis som vi suttit fast i de senaste årtiondena är dock inte konstruktiv eller realistisk utan är endast något som tar fokus från det viktigaste, nämligen den påverkan som en vargpopulation har. Oavsett hur många eller få vargar som finns kommer någon att påverkas av dem och det är där fokus bör ligga.

Förbundsuttalande 06 maj, 2026
Nya vapenregler – ett steg framåt för Sveriges jägare

Den nya vapenlagstiftningen innebär flera positiva förändringar för Sveriges jägare – både skärpningar och efterlängtade lättnader. Från Jägarnas Riksförbunds sida gör vi bedömningen att helheten innehåller viktiga delar som stärker förutsättningarna för landets jägare och, som en organisation för jägare, är det också framför allt dessa delar vi kommenterar.

Förbundsuttalande 19 feb, 2026
Vi gav inte upp, nu backar EU i blyfrågan

Jägarnas Riksförbund välkomnar dagens förslag från EU att de inte kommer föreslå något blyförbud i kulammunition. Detta är ett viktigt besked för alla svenska jägare och ett bevis på att JRF:s långvariga påverkansarbete har haft effekt.