Tack till er medlemmar – det är tillsammans vi gör skillnad!

2022-01-17

Jakten, hundarna, naturen, maten och gemenskapen är viktiga beståndsdelar varför Sveriges jägare gillar jakt. Hos Jägarnas Riksförbund tror vi på ansvar, frivillighet och samarbete för Sveriges Jägare och vi arbetar för att förenkla jakten för jägarna. Ni som medlemmar kan göra er röst hörd genom våra avdelning- och distriktsårsstämmor som hålls.

Just nu är det även dags för dig som inte förlängt ditt medlemsskap att göra så för 2022. Har du frågor kring betalning eller fakturan kan du kontakta kansliet på [email protected] så får du hjälp den vägen. 

Stort tack till er medlemmar. Nu satsar vi på ett bra jaktår 2022. 

Kategorier

Relaterade nyheter och artiklar

Jakt 27 feb, 2026
Lodjursjakten återupptas!

Under tisdagen den 17 mars beslutade kammarrätten i Sundsvall att de inhibitionsbeslut som tidigare har stoppat lodjursjakten hävs. Kammarrätten meddelar heller inte prövningstillstånd för överklagandena av någon länsstyrelses beslut om licensjakt på lodjur förutom Dalarna, men även där kan jakten bedrivas tills en dom faller. För mer information och löpande uppdateringar, följ Jakt & Jägare.

Jakt 23 jan, 2026
JRF:s drabbade distrikt ryter till

Vi tar emot beslutet att kammarrätten i Sundsvall bifaller de överklaganden som lämnas in med bestörtning. Ännu en gång har några organisationer, vars medlemmar över huvud taget inte berörs av vargen och därmed inte heller behöver ta ansvar för sina handlingar, lyckats obstruera och förhindra de demokratiskt fattade besluten. Att en svensk domstol ifrågasätter de expertutlåtanden och rapporter som ligger till grund för regeringens och Naturvårdsverkets förvaltning är häpnadsväckande och åsidosätter grunden för vargförvaltningen, att den ska bygga på kunskap och fakta.

Jakt 07 maj, 2025
Den påstådda illegala vargjakten

Sedan några år tillbaka påstår Grimsöforskarna att ett stort antal vargar skjuts illegalt varje år. Det har kommit att prägla såväl debatten som myndighetsbesluten. JRF har granskat forskningen och kan nu visa att de vetenskapliga undersökningarna som påståendet bygger på vilar på dålig grund och att det finns många andra alternativ som forskarna inte tagit tillräcklig hänsyn till. I filmen förklarar vi varför de inte borde föra fram sina påståenden då dessa saknar gedigen vetenskaplig grund.