Provledare Jägarexamen - Jägarnas Riksförbund

Provledare Jägarexamen

Jägarnas Riksförbund erbjuder möjligheten att avlägga prov för jägarexamen på följande provbanor. Nedan ser du kontaktuppgifter till den som ansvarar för proven på respektive bana, hör gärna av er för bokning av tid eller om ni har andra frågor.


Blekinge län
Ronneby, Kjell Olsson, 070-833 71 88, kjell.hasslo@telia.com

Dalarnas län
Falun, Vakant
Nås, Jenny Lissjanis, 073-816 54 67, jenny.lissjanis@hotmail.com

Gävleborgs län
Ingen aktiv provbana för tillfället

Hallands län
Torup, Jan Norrman, 070 - 415 27 59 janne@jakthalland.se

Jämtlands län
Mörsil, Karl Dumky, 070-341 72 79, karldumky@hotmail.com
Tulleråsen, Anders Eriksson, 070-552 40 78, anteeriksson72@gmail.com
Kall, Bertil Sellsve, 070-248 35 17, b.sellsve@hotmail.se


Jönköpings län
Jönköping, Stefan Paulsson, 070-509 43 53, stefan@paulsonsbyggtjanst.se

Kalmar län
Helgesbo, Erling Gustavsson, 070-279 65 52, erling.gustafsson57@telia.com
Skogstorp, Staffan Karlsson, 073-980 05 30, info@kbjskogstorp.se

Norrbottens län
Arvidsjaur, Anders Larsson, 070-544 66 00, anders.larsson2@sveaskog.se
Blåsmark, Anders Larsson, 070-544 66 00, anders.larsson2@sveaskog.se 
Sunderbyn, Anders Larsson, 070-544 66 00, anders.larsson2@sveaskog.se 
Älvsbyn, Anders Larsson, 070-544 66 00, anders.larsson2@sveaskog.se 

Skåne län
Malmö, Emil Asker, 073-319 58 47, emil.asker@gmail.com
Riseberga, Gert-Arne Bengtsson, 073-061 75 76, bengtsson10@live.se
Vallåkra, Bengt Jönsson, 070-865 66 90, bengt@forestproperty.se

Stockholms län
Hallstavik, Göran Stor, 070-277 53 75, goran.stor@outlook.com
Nykvarn, Lars Oskarsson, 072-561 49 17, lars.r.oscarsson@telia.com
Norrtälje, Alexander Royson Lindgren, 070-336 68 16 bergteknik@me.com
Sorunda, Mona Berg, 070-725 16 67, mona.565berg@telia.com

Södermanlands län
Eskilstuna, Erik Johansson, 073-068 05 53, vilderik@outlook.com


Uppsala län
Järlåsa, Tomas Eriksson Propst, 070-558 18 39, eriksson_tomas@hotmail.com
Uppsala, , Anette Bergström 070-181 70 15, cal12@spray.se
Varpsund, Anders Nilsson, 070-615 75 25, ab241h@gmail.com

Värmlands län
Karlstad, Mathias Ekström, 070-910 80 32, mathias.ekstrom@bahnhof.se


Västerbottens län
Sävar, Karl-Erik Nygren, 070-630 91 75, kallenygren3@gmail.com
Vilhelmina, Vakant
Vindeln, Kjell-Erik Eriksson, 070-625 73 29

Västernorrlands län
Indal-Liden, Patrik Lindblom, 070-207 61 37, patrik.lindblom@banhof.se
Stigsjö, Magnus Karlsson, 070-262 63 82, kylan7105@gmail.com
Ramsele, Conny Åberg, 070-670 72 65, info@graningelader.se

Västra Götalands län
Gråbo, Per Jensen, 070-757 56 74, perjensen.floda@gmail.com
Hova, Rositha Jäger, 070-975 23 23, jaeger137@gmail.com
Lysekil, Erik Dahlberg, 070-261 74 64, siviksskjutbana@gmail.com
Skövde, Michael Josefsson, 073-542 79 23, michaeljosefsson@hotmail.com
Sörbygden, Stefan Gunnesson, 070-343 11 32, hedekas.bilskrot@hotmail.com
Knistad, Åke Holgersson, 072-540 26 96, jagare7@gmail.com

Örebro län
Karlskoga, Michael Eriksson, 070-924 71 65, kgajakt@telia.com
Örebro, Jan Engmark, 019-364 704, janne.engmark@gmail.com
Lindesberg, Mohammed Dia, 076-233 33 80, magicstar_89@hotmail.com

Östergötlands län
Finspång, Marcus Markström, 070-244 26 63, marcus.markstrom84@hotmail.com
Norrköping, Niklas Pettersson, 073-641 57 78, niklaspettersson@outlook.com
Söderköping, Lars Edstam, 070-130 60 96, lars.edstam@telia.com
Vadstena, Lars-Erik Thörn, 070-321 50 09, larserikthorn@gmail.com
Valdemarsvik, Pia Lundqvist, 070-221 13 74, 697pilu@telia.com