Unik överenskommelse nådd mellan skogsägare och jägare

2019-05-23

Jägarnas Riksförbund (JRF) har enats med Svenskt Skogsbruk kring en överenskommelse. Denna överenskommelse innehåller JRFs och Svenskt Skogsbruks gemensamma syn på svensk viltförvaltning och skogsbruk. Grunden för denna överenskommelse är respekt för värdet i viltet och landets jakttraditioner, respekt för äganderätten och respekt för värdet i skogsbruket. Denna överenskommelse ska bidra till gemensamt arbete för livskraftiga viltstammar och ett lönsamt skogsbruk.

Jägarnas Riksförbund (JRF) har enats med Svenskt Skogsbruk kring en överenskommelse. Denna överenskommelse innehåller JRFs och Svenskt Skogsbruks gemensamma syn på svensk viltförvaltning och skogsbruk.

Grunden för denna överenskommelse är respekt för värdet i viltet och landets jakttraditioner, respekt för äganderätten och respekt för värdet i skogsbruket. Denna överenskommelse ska bidra till gemensamt arbete för livskraftiga viltstammar och ett lönsamt skogsbruk.

I denna överenskommelse har vi enats kring ett antal frågor och mål som våra organisationer kommer arbeta för. I korthet går överenskommelsen ut på att klövviltsstammarna ska vara i balans med foderresurserna, detta gäller inte bara för älgen utan för allt klövvilt. Samtidigt som det ska finnas klövvilt av god kvalitet ska det gå att bedriva ett aktivt och lönsamt jord- och skogsbruk.

Läs mer här

Kategorier

Relaterade nyheter och artiklar

Jakt 27 feb, 2026
Lodjursjakten återupptas!

Under tisdagen den 17 mars beslutade kammarrätten i Sundsvall att de inhibitionsbeslut som tidigare har stoppat lodjursjakten hävs. Kammarrätten meddelar heller inte prövningstillstånd för överklagandena av någon länsstyrelses beslut om licensjakt på lodjur förutom Dalarna, men även där kan jakten bedrivas tills en dom faller. För mer information och löpande uppdateringar, följ Jakt & Jägare.

Jakt 23 jan, 2026
JRF:s drabbade distrikt ryter till

Vi tar emot beslutet att kammarrätten i Sundsvall bifaller de överklaganden som lämnas in med bestörtning. Ännu en gång har några organisationer, vars medlemmar över huvud taget inte berörs av vargen och därmed inte heller behöver ta ansvar för sina handlingar, lyckats obstruera och förhindra de demokratiskt fattade besluten. Att en svensk domstol ifrågasätter de expertutlåtanden och rapporter som ligger till grund för regeringens och Naturvårdsverkets förvaltning är häpnadsväckande och åsidosätter grunden för vargförvaltningen, att den ska bygga på kunskap och fakta.

Jakt 07 maj, 2025
Den påstådda illegala vargjakten

Sedan några år tillbaka påstår Grimsöforskarna att ett stort antal vargar skjuts illegalt varje år. Det har kommit att prägla såväl debatten som myndighetsbesluten. JRF har granskat forskningen och kan nu visa att de vetenskapliga undersökningarna som påståendet bygger på vilar på dålig grund och att det finns många andra alternativ som forskarna inte tagit tillräcklig hänsyn till. I filmen förklarar vi varför de inte borde föra fram sina påståenden då dessa saknar gedigen vetenskaplig grund.